Prije nego smo došli u Tsavo Est, zaustavili smo se u jednom selu gdje žive Masai. Žive kao što su živjeli prije stotinu godina. Kuće, ili bolje rečeno barake, su izgrađene od pruća i blata, bez prozora s jednim otvorom za ventilaciju, jako mračne (kada smo ušli unutra, trebalo je dosta vremena da se oko prilagodi tami), s dva kreveta: na jednom spavaju muž i žena, a na drugom sva djeca. Kuće su izgrađene po starim uzancama, ali vam garantiram da uz 35 stupnjeva koje ćete naći vani, u kući nije potreban air-conditioner.
Čim smo stigli u Tsavo Est, odmah je počeo safari. Tsavo Est je karakterističan po crvenoj zemlji (prisustvo boksita) i vrlo bogatom raslinju. Pejzaž koji se vidi lagano sliči na našu dalmatinsku zagoru, ali životinje su potpuno različite (ma zamisli malo). Neke od životinja se vide na svakom koraku, kao na primjer zebre, antilope, dok se žirafa i slon vide već malo rjeđe. Za vidjeti lava, treba imati i malo sreće: kada su ga ugledali iz jednog od vozila, obavijestili su druge o poziciji lava i nastao je pravi reli za doći na mjesto gdje je lav bio opažen. Lav se mirno šetao između desetak vozila, ne obraćajući puno pažnje na turiste, ponosno, kao pravi kralj savane.
Kako je ovo bio naš prvi safari u životu, a nadam se da nije bio posljednji, srce nam je kucalo ubrzano, a adrenalin se širio po tijelu. Gdje god baciš pogled, gdje se okreneš, životinje i to one koje nu vidiš svaki dan. U svom prirodnom ambijentu, na ispaši ili na odmoru u sjeni nekog drveta, ili u međusobnoj igri - predivno. Imao sam veliki problem jer nisam znao što da radim. S jedne strane sam sve želio ovjekovječiti s mojim digitalnim fotoaparatom koji sam posebno kupio za tu priliku sa zoom-om od 10 puta (kažu da je to najmanje što treba imati za jedan safari). S druge strane stalno klikanje odvlači pažnju od samog objekta ovog putovanja i ne dozvoljava da se potpuno uroni i uživa u flori i fauni.
Imali smo smještaj za dva prenoćišta u bungalowu Crocodile Campa, koji je dobio to ime zbog prisustva krokodila, gotovo u samom kampu.
Svako večer, nakon večere, organizatori donesu komade ribe i kreće ceremonija hranjenja krokodila. Turisti bacaju ribu krokodilima i
moraš staviti sunčane naočale da se zaštitiš od bljeska bliceva fotoaparata.
Uz to se na veliko zabavljalo, a prepričavale su se šale i zabavne priče. Najviše su uspjeha imali vicevi o
životinjama, pogotovo onim afričkim. Sjećate se kada je Mujo putovao u Afriku i Haso je zatražio da mu donese cipele od krokodila? Kada se vratio rekao
je da ih nije donio jer nije vidio ni jednog krokodila s cipelama.
Osmoga smo završili posjet Tsavo Est-u i krenuli smo u 8 ujutro, jednim malom avionu, prema jezeru Nakura.
Kenya Safari . Tsavo Est . Jezero Nakuru . Masai Mara . Kimana . Watamu . Video Kenija . Linkovi